اصول طراحی منوی ناوبری سایت (قسمت دوم)

در زمان راه اندازی یک سایت، وبمستر باید به طراحی منوی ناوبری اهمیت زیادی بدهد زیرا این منو در واقع یک راهنمای سریع برای کاربران است که در زمانی که یک کاربر وارد سایت شما می شود، اولین چیزی که باید توجه او را به خود جلب کند، منوی ناوبری است. لذا وبمستر باید اصولی را در طراحی منوی ناوبری رعایت کند که در ادامه قسمت قبل، به بیان برخی دیگر از مهمترین اصول در این مقاله می پردازیم:

۹- به ساختار منو اهمیت دهید.

هر منوی ناوبر، دارای چندین لایه است که در این لایه ها باید آیتم ها به ترتیب اولویت قرار گیرد. در لایه اول مطالب بسیار مهم و به ترتیب در لایه های بعدی، موادری که اهمیت کمتری دارند قرار می گیرند.

۱۰- منوی شما همیشه باید در دسترس باشد.

گاها ممکن است که سایت شما با این مشکل روبرو باشد که در برخی از مرورگرها، منوی ناوبر باز نمی شود و یا این که منوی سایت در کامپوتر باز می شود ولی در موبایل نه. لذا همیشه سایت خود را از این نظر کنترل نمایید که منوی ناوبر همیشه در دسترس باشد.

۱۱- قسمت های مختلف منو نباید صدایی داشته باشد.

این که زمانی که نشانگر موس روی هر یک از آیتم ها قرار می گیرد، یک موزیکی پخش شود، نه تنها عمل جذابی نیست بلکه برای کاربران خسته کننده است.

۱۲- تعداد زیر منوها را کنترل نمایید.

  • اگر منوی شما زیر منوهای زیادی داشته باشد، باعث سردرگمی کاربر خواهد شد و در نتیجه کاربر به دلیل کلافگی، سریعا سایت را ترک می کند. لذا در منوی ناوبر باید مواردی قرار گیرد که اهمیت زیادی دارند.
  • ۱۳- گرافیک منو را به درستی طراحی کنید.

منوی شما باید در عین سادگی، از گرافیک خوبی برخوردار باشد. منو نباید زیاد رنگارنگ باشد همچنین هیچ گونه عکسی در منو نباید استفاده شود. به طور کلی گرافیک منو به گونه ای باید باشد که در سرعت باز شدن آن تاثیر منفی نگذارد.

۱۴- افکت های مختلف را در این منو بکار ببرید.

زمانی که در منوی ناوبری نشانگر موس بر روی یک آیتم قرار می گیرد، باید کاربر متوجه آن آیتم بشود و این کار از طریق تغییر رنگ یا فونت در آن آیتم رخ می دهد. البته از انجایی که منوی ناوبر باید ساده باشد تا سریع تر در دسترس قرار گیرد، لذا در استفاده از انیمیشن ها، زیاد از افکت های پیچیده و طولانی استفاده نکنید.

fastseo.ir

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *