اصول طراحی منوی ناوبری سایت (قسمت اول)


زمانی که یک کاربر پس از جست و جوی موضوع مورد نظر خود، از طریق گوگل به سایت شما هدایت می شود اولین چیزی که مد نظر دارد این است که در نگاه کلی و سریع متوجه شود آیا سایت شما دقیقا همان سایتی است که به دنبال آن بوده و یا این که باید مجددا به جست و جو در گوگل بپردازد تا لینک های دیگری بیابد. در این جا است که وجود منوی ناوبری مهم می شود.

 

  • منوی ناوبری کمک می کند که کاربر خیلی سریع تر بتواند به هدف خود در سایت دسترسی پیدا کند در نتیجه ریزش کاربران کاهش می یابد. حال که به اهمیت وجود این منو در سایت پی بردید، لازم است بدانید که در زمان طراحی منوی کاربری، چه اصولی را باید در نظر گرفت:
  • ۱- منوی ناوبری باید متمایز از سایر قسمت های سایت باشد.

این منو باید به گونه ای طراحی گردد که به محض ورود کاربر به داخل سایت، در چشمان او جلوه نمایی کرده و در معرض دید باشد لذا از نظر فونت، سایز، رنگ و… این منو نباید هیچ شباهتی به سایر قسمت های سایت داشته باشد.

۲- طراحی آن باید ساده باشد.

منوی ناوبری قرار است کاربر را در دسترسی سریع به هدف، یاری کند لذا نباید ساختار پیچیده و عجیب غریب داشته باشد زیرا سبب سردرگمی کاربر می گردد.

۳- ساختار منوی ناوبری در تمام صفحات یکسان باشد.

دلیل اهمیت این موضوع این است که اگر در هر صفحه یک ساختار جدید از منوی ناوبری وجود داشته باشد، کاربر پس از ورود به صفحه جدید، گمان می کند به سایت جدید وارد شده و سعی می کند از این صفحه خارج شود.

۴- طراحی منوی ناوبری، متناسب با عرف باشد.

معمولا در طراحی سایت ها، آیتم های متعارف برای منوی ناوبری استفاده می شود و سعی کنید به جای استفاده از آیتم های عجیب و نادر، از آیتم های متعارف استفاده کنید.

۵- منوی ناوبری باید واضح و صریح بشد.

آیتم هایی که برای این منو بکار می رود باید شامل کلمات کوتاه و صریحی باشد که به وضوح منظور آیتم را به کاربر منتقل کند.

۶- تعداد آیتم ها در منوی ناوبری مهم است.

در منوی ناوبری باید آیتم هایی قرار گیرد که بیشترین اهمیت را دارند. وجود تعداد زیادی آیتم سبب سردرگمیکاربر می شود.

۷- ترتیب قرار گرفتن آیتم ها را رعایت کنید.

در منوی ناوبری باید آیتم ها به ترتیب اهمیت قرار گیرند. در درجه اول آیتم های مهم پس از ان آیتم های کم اهمیت.

fastseo.ir/

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *